Ostrzyce i okolice

Ostrzyce są jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w tym rejonie. Leżą nad wodami jeziora Ostrzyckiego i rzeki Raduni w sąsiedztwie Wieżycy (329 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia na Niżu Środkowoeuropejskim między Uralem i Atlantykiem.

Ostrzyce to stara wieś kaszubska, wymieniona w dokumentach po raz pierwszy w 1241 roku, kiedy to będąc własnością Księcia Sambora została oddana wraz z innymi wsiami biskupowi kujawskiemu za zaległe dziesięciny. Później były to dobra rycerskie. W 1422 r. od rycerzy Albrechta i Stefana zakupił wieś zakon Kartuzów. Był już wtedy w Ostrzycach młyn wraz z karczmą.
Pojezierze Kaszubskie jest jedyną w swoim rodzaju krainą jezior i wzgórz o wyjątkowo malowniczym charakterze.

Jest to powód ustanowienia w jego znacznej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Nie ma w nim obiektów przemysłowych, jest natomiast dużo lasów. Powietrze i wody są dzieki temu czyste.

Centralną częścią z najwyższymi wzgórzami i najciekawszym kompleksem jezior jest tzw. "Kółko Raduńskie" - 10 dużych jezior połączonych łańcuszkowo w zamknięty krąg.

Jezioro Ostrzyckie o kształcie podkowy zajmuje powierzchnię 329 ha przy największej głębokości 21 m. Większość brzegów porośnięta jest pierwotnym lasem bukowym - tu znajduje się rezerwat "Ostrzycki Las". W najbliższej okolicy ustanowiono poza tym szereg innych rezerwatów chroniących niezmienione gospodarką człowieka oryginalne biocenozy.

Z jeziora Ostrzyckiego wypływa rzeka Radunia o przepływie 2-5 m3/s podążająca dalej do Gdańska. Występują w niej raki oraz gąbki dające świadectwo czystości wód.[ Strona Główna ] [ Korty ] [ Zielony Młyn ] [ Kaktusy ] [ Ostrzyce i Okolice ] [ Oferta turystyczna ] [ Oferta dla trenerów ] [ Oferta dla firm ]


Design by Wise Software
Copyright © 2001-2004 Zielony MłynNajaktualniejsze informacje o Regionie: